Architektura Buska-Zdroju

Busko-Zdrój to miasto uzdrowiskowe, leżące w województwie świętokrzyskim. Blisko jest stąd także do Krakowa, a okazuje się, że Busko-Zdrój ma równie ciekawą historię jak Gród Kraka. Historia tego miasta zaczyna się już w XII wieku, a przez wszystkie te lata przybywało tu wiele budynków, z których niektóre przetrwały do dzisiaj. Ich znalezienie, pośród malowniczych uliczek miasta, może być dodatkową atrakcją w trakcie spacerów po okolicy. Oprócz zabytków, do Buska-Zdroju przyciąga także piękna przyroda tych okolic, a także walory uzdrowiskowe tego miasta. Nic więc dziwnego, że co roku przyjeżdżają tu tysiące turystów, z których część zostaje na dłużej. By spełnić ich wymagania, powstała w tym mieście naprawdę duża baza noclegowa. Działa tu wiele prywatnych kwater, pokoi do wynajęcia oraz innych, małych ośrodków wczasowych, gdzie bez problemu zarezerwujemy noclegi. Busko-Zdrój oferuje także miejsca w hotelach, dużych ośrodkach wczasowych oraz pensjonatach. Pozostając w temacie miejscowości uzdrowiskowych przypominamy Wam o cudownym Iwoniczu-Zdrój, w którym mieliśmy okazję być.

Jedną z większych atrakcji miasta jest Park Zdrojowy, zaprojektowany przez włoskiego architekta, Henryka Marconiego. Obecnie, w centralnej części znajduje się Sanatorium „Marconi”, które powstało w 1836 roku. Sanatorium Marconi to prawdziwa perła architektury. Całość została zrealizowana na planie litery T, gdzie centralna część wybija się w górę ponad niższymi skrzydłami. Z zewnątrz ten obiekt zachwyca swoimi ozdobnymi kolumnami oraz starannym detalem. Ale dopiero wnętrza to prawdziwe dzieło sztuki. Warto zobaczyć je z bliska, a przy okazji możemy spróbować siarkowych wód leczniczych, z których słynie Busko-Zdrój. Przy Sanatorium działa też kawiarnia, gdzie możemy się zatrzymać w trakcie zwiedzania.

Inną atrakcją w mieście jest należący niegdyś do rosyjskiego lekarza zameczek. Zamek Dersława znajduje się przy alei Mickiewicza i powstał w 1911 roku. Jest to obiekt, który stylizowany jest na dawne zamki. W jego wnętrzach mieści się także restauracja, którą warto odwiedzić, by spróbować smacznych dań kuchni regionalnej. Inną, wartą odwiedzenia restauracją, jest Restauracja pod Świerkiem, która zlokalizowana jest przy ulicy Waryńskiego. Tutaj też można spróbować lokalnych dań oraz typowej polskiej kuchni. Dodatkowo, można tu także spróbować za darmo wód siarczkowych, które posiadają silny zapach oraz właściwości lecznicze.

6 komentarzy

  1. Czy w Zamku Dersława w Busku oprócz restauracji są też miejsca noclegowe? Chciałabym kiedyś spać jak księżniczka 😀

  2. Nie wiedziałam, że nocleg w Busku może mieć właściwości uzdrowiskowe. Następnym razem pojadę nie do Ciechocinka na nocleg ale do Buska właśnie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>