Piękne tereny Parku Narodowego Gór Świętokrzyskich

W 1950 roku utworzony został Świętokrzyski Park Narodowy, który objął swoim terytorium obszar Chełmowej Góry, Łysej Góry i Łysicy, które kolejno zostały objęte ochroną już od roku 1920. Na terenie całego parku występuje ponad 4 tysiące gatunków zwierząt. Spotkać tu można między innymi górskiego ślimaka, który uwielbia się skrywać pod pniami drzew objętych próchnicą. Innym ślimakiem jest świdrzyk siedmiogrodzki, który objęty jest ścisłą ochroną, z uwagi na bardzo duże zagrożenie wyginięcia gatunku. Innym bezkręgowcem, występującym w parku jest chrząszcz. Znaleźć tu można na przykład nadobnicę alpejską, pachnicę dębową, zagłębka bruzdkowanego, jak również jelonka rogacza. Wszystkie te rodzaje również zostały objęte ścisłą ochroną.

Aby docenić ten piękny obszar, bogaty w liczne gatunki zwierząt, należy przeznaczyć na to minimum dwa dni. Tutaj bez żadnego problemu każdy znajdzie odpowiedni dla siebie pensjonat, kwaterę czy hotel (wyszukaj meteor-turystyka.pl), który jeszcze bardziej umili pobyt w Górach Świętokrzyskich.

Bystre oko turystów może zaobserwować w Parku Narodowym lot przeplatki aurinii, motyla, który objęty został oprócz ochrony, specjalnym programem, który ma na celu stosowanie odpowiednich zabiegów, aby gatunek nie wymarł. Klimat parku doskonale wpływa na utrzymanie przy życiu obecnie występujących tam zwierząt, jak i również w odkrywaniu kolejnych nowych gatunków. Przez park przepływają potoki, co sprawia, że występują tutaj również różne gatunki ryb. Spacerując wśród pięknych drzew można usłyszeć szelest liści, między którymi wędrują jeże. W nocy na polowania wychodzą lisy i kuny leśne, które rzadko można dostrzec w ciągu dnia. Częstą zwierzyną są wiewiórki, które na terenie parku występują w licznej grupie. Zauważyć można ich różne kolory – począwszy od rudego aż do prawie czarnego, który jest typowo charakterystyczny dla górskich terenów.

Nie tylko różne gatunki zwierząt kuszą różnorodnością, jaką można zaobserwować na terenie parku. Szata roślinna okalająca obszar Świętokrzyskiego Parku Narodowego również urzeka swoim wyglądem, kolorem i fakturą. Park powstał w wyniku działania matki natury. Jest zbiorowiskiem roślinnym, które zostało uwarunkowane poprzez swoje położenie geograficzne, rzeźbę terenu, występowania źródeł wody, czy też jakości gleby. Niestety rolnictwo, prowadzony przemysł czy leśnictwo, ma swoje odzwierciedlenie w wyglądzie tejże roślinności. Niewątpliwie duże znaczenie miało także hutnictwo szkła, które rozwijało się w tym rejonie między XVI a XVIII wiekiem. Na szczęście nadal można podziwiać otoczenie pełne drzew, które tworzą lasy o charakterze górskim, wyżynnym i nizinnym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>