Poczuj smak historii w Słupsku

Historia we współczesnych czasach schodzi na drugi, trzeci, a nawet dalszy plany. Dla większości z nas jest ona nudna i nieciekawa. Wolimy aktywnie spędzać czas, korzystając z najnowocześniejszych wynalazków i osiągnięć. Tendencja do lubowania się w nowinkach jest jak najbardziej zrozumiała, ale należy pamiętać, że historia to część, która wpłynęła na naszą tożsamość oraz to, w jakim świecie przyszło nam żyć. W celu poznania historii, ale też samych siebie warto zagłębić się w małą lekturę i to nie tylko w postaci książek, i podań historycznych. Idealnym sposobem zwiedzania i poznawania są podróże. Doskonałym przykładem miasta, które może się poszczyć kilkusetletnią historią oraz bogatą tradycją jest Słupsk. Dla większości z nas to przede wszystkim duża, bo licząca prawie sto tysięcy mieszkańców miejscowość nadmorska, gdyż od piaszczystych plaż nad Morzem Bałtyckim dzieli nas stąd około osiemnastu kilometrów.

W Słupsku czeka na nas wiele pozostałości po barokowej, średniowiecznej architekturze. W wielu miejscach można podziwiać dobrze zachowane potężne mury obronne. Swoją okazałością oraz pięknymi zdobieniami zachwycają liczne obiekty sakralne, wśród nich z pewnością należy wymienić między innymi Kościół Najświętszej Marii Panny z ciekawą krzywą wieżą. Sercem każdego miasta jest jego starówka. Nie inaczej jest w Słupsku. W samym centrum miejskiego rynku znajduje się jeden z najpiękniejszych na całym Pomorzu ratuszy. Budynek prezentuje się niezwykle imponująco, ale ciekawa jest również jego historia. Według zapisek ratusz został wzniesiony w 1901 roku, a więc stosunkowo niedawno w porównaniu z innymi tego typu obiektami w Polsce, na terenie bajora. Aby je zasypać, trzeba było przywieść ponad trzydzieści tysięcy furmanek piasku! Wiele elementów wnętrza ratusza przetrwało do naszych czasów w bardzo dobrym stanie, jak chociażby lampy naftowe, tapety, meble czy rzeźby. Ponadto wiele obrazów ukazuje historię miasta. Dla zwiedzających udostępniona jest także wieża widokowa, z której roztacza się urokliwa panorama na gotyckie zabudowania Słupska. Warto dodać, że naprzeciwko ratusza znajduje się dawny Dom Towarowy Gustava von Zecka, w którym do dzisiaj działa najstarsza w Europie drewniana winda!

Baza noclegowa (dostępna na: ) to kolejny aspekt, który czyni Słupsk miejscem atrakcyjnym dla turystów, gdyż mogą wybierać wśród luksusowych noclegów w odrestaurowanych, zabytkowych kamienicach lub pałacykach. Oczywiście nie brakuje też zupełnie nowych obiektów noclegowych z basenami oraz strefami relaksu, w których wszelkie problemy odchodzą w zapomnienie. Słupsk to fantastyczne miejsce, w którym można poznać smak historii, dowiedzieć się czegoś o naszych przodkach, a także nas samych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>