Rowerem przez Puszczę Augustowską

Puszcza Augustowska to piękny region naszego kraju. Stare, zachowane w naturalnym stanie lasy, wiele jezior i rzeki z piaszczystym dnem i przezroczystą wodą. Do tego mnóstwo ptaków, saren czy innych przedstawicieli dzikiej fauny. Wszystko to możemy zobaczyć podróżując samochodem czy korzystając z wielu szlaków pieszych. Jednak nic nie da nam tyle przyjemności, co zwiedzenie puszczy rowerem. Dzięki temu zobaczymy wiele więcej, a do tego nasz organizm nam się odwdzięczy dobrym zdrowiem po takiej wycieczce.

Do rowerowych eskapad nadają się właściwie wszystkie drogi asfaltowe przecinające puszczę. Jedynie droga Augustów – Sejny posiada znaczny ruch samochodowy i lepiej jej unikać. Do tego ceł kilometry leśnych ścieżek i znakowanych szlaków pieszych, które dostępne są również dla rowerów. Jeżeli chcemy zobaczyć jak najwięcej to należy liczyć się z tym, że nie damy rady tego zrobić w jeden dzień. Przykładowa pętla z Augustowa przez leśne ostępy mierzy sobie przeszło 100 km. Tak więc dla przeciętnego kolarza, konieczne na trasie będą noclegi. Puszcza Augustowska posiada w tym względzie wiele do zaoferowania. Infrastruktura i baza noclegowa koncentrują się przy brzegach rzek i jezior, jako że nastawione są głównie na kajakarzy i żeglarzy. Jednak rowerem jesteśmy na tyle mobilni, że nie ma problemu, żeby codziennie etap zakończyć w jakiejś przytulnej agroturystyce albo na polu kempingowym.

Po drodze będziemy mogli poświęcić się kontemplacji nieskażonej przyrody, a także pewnym jest, że urzeknie nas lokalny koloryt tutejszych wsi i przysiółków. Obowiązkowymi punktami każdej rowerowej wyprawy przez Puszczę Augustowską powinno być oczywiście Jezioro Wigry, leżące w obrębie Wigierskiego Parku Narodowego, w którym ochronie poddano najcenniejsze przyrodnicze fragmenty puszczy. Także mniejsze jeziora, których wiele na tych terenach, oferują malownicze krajobrazy oraz możliwość kąpieli w idealnie czystej wodzie. A wszystko to bez tłumów ludzi, którzy oblegają bardziej znane turystycznie punkty, jak Wigry czy Jezioro Białe.

Również nie musimy się martwić o bazę noclegową {}, która mimo że nastawiona głównie na kajakarzy, jest bezproblemowo dostępna również dla kolarzy. Rower to idealny środek transportu, który pozwoli nam dogłębnie poznać walory Puszczy Augustowskiej. Podróżując jednośladem mamy możliwość bliskiego spotkania z wieloma mieszkańcami tutejszych leśnych ostępów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>